Четвер, 13.08.2020, 11:34
Вітаю Вас Гість | RSS
Великообухівська ЗОШ І-ІІІ ступенів 
Миргородської районної ради Полтавської області
Меню сайту
Категорії розділу
Ми у Facebook
НУШ
Важливо
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей


260 років від Дня народження Василя Васильовича Капніста

23 лютого 2018 року виповнюється 260 років від дня народження 

Василя Васильовича Капніста (1758-1823),

письменника, автора віршів, од, сатир. 

   Василь Васильович Капніст - народився 23 лютого 1758 року. Дитячі роки майбутнього письменника пройшли в Обухівці, серед мальовничої української природи. З раннього дитинства він познайомився з народною творчістю, його вразлива душа вбирала в себе чарівність мелодійної пісні чи думи, інтригуючі моменти легенд та переказів. Пізніше цей матеріал щедро відгукнеться в його творах, які стали надбанням української та російської літератури.

   Початкову освіту Василь Васильович отримав вдома. А потім разом з братом Петром навчався у військовій школі Ізмайловського полку в Петербурзі. Там він виявив неабиякі здібності та наполегливість до навчання. Вивчав мови – французьку, німецьку, латинь, а тому швидко був підвищений у званні.

   У січні 1773 року був переведений на службу до лейб-гвардії Преображенського полку. Тут він познайомився з Г.Р. Державіним та з членами державінського літературного гуртка. Коли після закінчення служби він влаштувався на роботу в поштовому департаменті, часто відвідував цей гурток. Спілкування з його представниками поглибило і розвинуло в молодого Капніста зацікавленість поезією. Загострене відчуття справедливості викликало в молодій творчій душі багато почуттів, які впліталися у вінок чудових творів.

   Першим відомим твором стала «Сатира І», яка вийшла в світ у 1777 році і стала початком популярності Капніста-поета.

   Через деякий час Василь Васильович залишає роботу в поштовому відділенні в Петербурзі, їде в Україну і оселяється в рідній Обухівці. Указ імператриці про закріпачення селян України глибоко схвилював Капніста. Він став одним з лідерів опозиційного руху українського дворянства протии ліквідації автономії України.

  В Обухівці в 1783 році він пише «Оду на рабство», в якій з великою сміливістю викриває свавілля царизму. Цей твір став одним з найкращих зразків бунтарської лірики класичного стилю XVІІІ століття.

   Наступним ударом по сваволі самодержавного устрою стала сатирична комедія «Ябеда», яку після четвертої постановки п’єси було заборонено.

   Василь Васильович Капніст був не лише талановитим поетом і драматургом, а й громадським діячем. Він займав посади предводителя дворянства Київської, Полтавської губерній та Миргородського повіту. А після того, як висміяв недосконалість судового устрою в своїй «Ябеді», В.В. Капніст був призначений народним суддею Полтавської губернії, а на громадських засадах ще й попечителем шкіл губернії. Він розробив і подав на розгляд влади план організації дворянського училища, розрахованого на навчання вихідців з простого люду. Але цей проект не одержав підтримки у полтавських дворян. Тоді В. Капніст відкриває будинок виховання дітей бідних дворян у Полтаві на кошти меценатів, яким була не байдужа доля дітей з незаможних родин.

   На початку Вітчизняної війни 1812 року Василь Васильович Капніст обіймав посаду чиновника Міністерства народної освіти. Бувши полум’яним патріотом, Капніст бере активну участь у формуванні народного ополчення, віддає у фонд захисту свої кошти.

   Помер Василь Васильович Капніст 28 жовтня в 1823 році від запалення легенів, був похований на родинному кладовищі в Обухівці, серед мальовничих обухівських краєвидів. Камінна брила на його могилі містить епітафію – кілька останніх рядків вірша «Обухівка», в яких дивовижно розкрилася суть і покликання життя великого поета.

   Василь Васильович Капніст – це постать, яка прикладом свого життя, своєю літературною спадщиною заслужила значне місце в історії української нації. Він був талановитим театральним діячем, висококультурною і освіченою людиною, свідомим громадянином та щирим патріотом з підвищеним почуттям справедливості.

   У нашій школі на честь цієї дати була підготувлена виставка експозицій, де можна було переглянути родинний герб Капністів, старий та новий будинки, дізнається про Василя Васильвича Капніста як людину, громадського діяча, просвітника, письменника.

   Адже, молоде покоління повинне знати і пам’ятати своїх справжніх патріотів і пишатися тим, що вони наші краяни.

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: vobuhivka (23.02.2018)
Переглядів: 187 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Наша адреса
вул. Шкільна, 14а,
с. Велика Обухівка,
Миргородський район,
Полтавська область,
37640
Тел.(05355)3-12-44
E-mail:
shkola_v.obuhivka@ukr.net
Вхід на сайт
Пошук
Годинник
Погода
Календар подій
Святковий календар.
Корисні посилання

Copyright MyCorp © 2020